אופני טנדם

טל יעקבי (קדמי) ודרור כרמלי (מאחור) גראן פונדו חרמון, אפריל 2014

טל יעקבי (קדמי) ודרור כרמלי (מאחור)

גראן פונדו חרמון, אפריל 2014

אופני טַנְדֶם (Tandem) הם אופניים המיועדים לשני רוכבים או יותר, היושבים זה מאחורי זה ותורמים יחד את הכוח להנעת האופניים. האופניים משמשים בין השאר לשילוב נכים ואנשים עם צרכים מיוחדים בספורט הרכיבה.

בקבוצת כן ולא משולבים עיוורים ולקויי ראייה הרוכבים מאחורי רוכב קדמי רואה.

אופני הטנדם ארוכים יותר מאופניים רגילים, הפדלים של הרוכבים מחוברים על ידי שרשרת נוספת לזו הקיימת באופניים רגילים שנקראת "שרשרת תזמון". כך הרוכבים מדוושים בו-זמנית באותו קצב, ותורמים יחד את הכוח הדרוש להנעת האופניים קדימה. השליטה באופניים היא בידי הרוכב הקדמי האוחז בכידון (לרוכב האחורי יש כידון אחיזה בלבד).

 

בפועל, קלות הרכיבה על אופני טנדם תלויה באיכותם של האופניים, ביחס הכוח והמשקל בין הרוכבים, ובמיומנותם. רכיבת טנדם מצריכה תיאום בין שני הרוכבים, המתבטא, בין השאר, במגבלה על אפשרויות תגובה מהירה. בנוסף, שמירה על שיווי המשקל דורשת מאמץ רב יותר (בעיקר מצד הרוכב הקדמי). באופניים רגילים, הרוכב היחיד מתאם אינסטינקטיבית את העברת משקל גופו מצד לצד וסיבוב הכידון, וכך נשמרת יציבותו על האופניים. ברכיבת טנדם על הרוכב הקדמי לפצות בתנועות כידון על שינויים במרכז הכובד שאינו מודע להם מבעוד מועד. ככל שמשקלו נמוך יותר ביחס לרוכב האחורי, כך גדלה השפעת תנועותיו של הרוכב האחורי על היציבות.

כל מתנדב/ת רואה, בטרם הרכיבה עם אדם עיוור/לקוי ראיה עובר/ת הכשרה מעשית ככל שנדרש עד לתחושת בטחון ומוכנות.